Pyłek pszczeli nośnikiem zdrowia

Spróbuj inaczej | września 22, 2017 Skomentuj
Pyłek pszczeli, a dokładniej pyłek kwiatowy, to z punktu widzenia biologii męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty – jest nośnikiem życia, co zobowiązuje!

Po zebraniu zostaje po części przetworzony. Pszczoły mieszają go ze śliną, miodem lub nektarem formując drobne kuleczki. Pyłek stanowi dla tych pracowitych owadów, zaraz obok miodu, podstawowy pokarm. Im bardziej rozmaite źródło pyłku, więcej gatunków kwiatów, tym pyłek bardziej wartościowy i przy tym różnobarwny. Ale co najważniejsze - jest prawdziwą, naturalną skarbnicą zdrowia. Nie bez powodu zaliczany jest do tzw. super food, czyli super żywności.

Bomba witamin, składników mineralnych, kwasów organicznych, węglowodanów, dobrego tłuszczu, enzymów i protein (aż 20-40%). Codzienna suplementacja pyłkiem może być doskonałym lekarstwem na uzupełnianie niedoborów lekkostrawnego białka, na które w szczególności narażeni mogą być wegetarianie oraz osoby sięgające po mięso i strączki okazyjnie. Skład pyłku jest tak bogaty (ponad 200 różnych związków) i zarazem skomplikowany, że naukowcy do dzisiaj bezskutecznie próbują odtworzyć go w postaci syntetycznej.

Jest wytworem doskonale przyswajalny przez nasz organizm. Wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia, wzmacnia, działa bakteriobójczo i grzybobójczo, przeciwzapalnie, wspomaga leczenie anemii, wspiera regenerację przewodu pokarmowego i wątroby po przebytych chorobach lub w ich trakcie, łagodzi bóle menstruacyjne, stymuluje owulację (szczególnie ważna informacja dla starających się o potomka), wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, przyspiesza porost włosów, wpływa na poprawę wzroku. Można tak wymieniać bez końca. Jest niezastąpiony w potrzebie szybkiego wyrównania niedoborów biopierwiastków, szczególnie dla osób żyjących w ciągłym biegu, stresie, odżywiających się wysokoprzetworzoną żywnością. Ma działanie alkalizujące na organizm człowieka, co jest cechą niezmiernie pożądaną, gdyż większość produktów spożywanych przez nas działa zakwaszająco.

Polecany dla każdego, kto chce żyć zdrowo, sportowcom, dzieciom - w szczególności na etapie dojrzewania, kobietom karmiącym, jak również przyszłym mamom, osobom starszym. Jednym słowem wszystkim, bo nie ma prawa zaszkodzić nikomu (nie dotyczy osób uczulonych). Idealny zamiennik sztucznych i chemicznych suplementów i odżywek.

Zalecenia:
Zaleca się spożywanie około łyżki stołowej (2 łyżeczki do herbaty) dziennie, codziennie. Bardzo ważne jest by uprzednio sproszkować te drobne granulki (dodatek do koktajli, kefiru, jogurtu, sałatek) lub zalać wybranym płynem. Może to być woda, sok owocowy lub mleko, następnie odstawić na kilka godzin, dopiero wtedy wyciągniemy z niego całe cudowne dobro jakie kumuluje w swoim wnętrzu.

Cud Matki Natury, a jej można zaufać;)

0 komentarze: